Chov křečků

Z vlastní zahrádky

10. března 2011 v 17:52 | Bublinka
Sice je ještě brzy něco pěstovat ale přece jen jaro se blíží a bude dobré když budete vědět co svému křečkovi dát můžete a co pro něho můžete dokonce i sami vypěstovat.

Co je dobré: Následující rostliny jsou pro křečka ideální: jetel, vojtěška, pampeliška, jitrocel (všechny druhy), sedmikráska, kopřivy, heřmánek, meduňka, máta, petrželka a další zahradní byliny a třapatka (echinacea)

Z vlastní úrody: Máte-li vlastní zahrádku nebo balkon, můžete si bylinky i sami vypěstovat. Kromě zmíněných bylin křeček ocení i nějakou tu zeleninku z vlastní úrody. Třeba taková mrkev udělá křečkovi určitě radost. Bez postřiků a ještě víc zdravá zelenina než z nějakého obchodu přidá křečkovi i na zdraví.

Křeččí tlapky

10. února 2011 v 16:49 | Bublinka
Přední tlapky mají čtyři prsty. Křeček si jimi přidržuje potravu a čistí se. Na silnějších zadních nohách s pěti prsty se křeček může postavit. Pro spokojenost je důležité, aby se drápky mohly obrušovat, nejlépe na dřevěném povrchu.
Když pozorujeme křečka jak se čistí, určitě spozorujeme jak obratné jeho tlapky jsou. Kam nedosáhnou přední tlapky, tam dosáhnou zadní a křeček je tak naprosto čistý. Díky křečkovým obratným tlapkám tedy nezůstane téměř žádné místečko neumyto.


Ps: Dnes má Pralinka narozeniny! Bude mít oslavu a dnes nebo zítra (uvidím jak to stihnu) sem přidám článek a fotky z oslavy. A určitě na fotkách uvidíte i Samuelka :).

Svoboda pro obyvatele klece

25. ledna 2011 v 19:51 | Bublinka
Většina křečků miluje, že může ve výběhu nasát vůni velkého světa a prozkoumat něco nového. Dopřejte svému miláčkovi tuto možnost, buď v bezpečné místnosti, nebo ve výběhu zřízeném výhradně pro něj.

Kamarád křeček

24. ledna 2011 v 15:35 | Bublinka
Jednoho dne křeček překoná svůj ostych a vyšplhá vám na ruku. Když je po několika takových ,,sezeních" s vaší rukou důvěrně obeznámen, můžete ho opatrně jedním prstem pohladit po zátylku a zádech. Pokud se mu to bude líbit, vytvořili jste si k němu kontakt. Doba, než se toto podaří, může být různě dlouhá.
Pralča

Když křeček uteče

21. ledna 2011 v 14:26 | Bublinka
Když křeček uteče snažte se nepanikařit. Radši rychle zareagujte a zavřete dveře ve všech místnostech. Prohledejte nejprve místnost kde je umístěna klec křečka. Když prohledáte všechny místnosti, ale křečka nenajdete, rozmístěte do místností pamlsky a chvíli vyčkejte. Po chvíli zkontrolujte jestli z pamlsků uprchlík neujedl. Pokud ano, zůstaňte v místnosti kde křeček ujedl a číhejte. Křeček brzy vyleze pro další pamlsky. Pokud ale křeček neujedl z pamlsků, zkuste bouchat do míst kde se křeček mohl schovat. Nebouchejte a nekřičte ale moc hlasitě abyste křečkovi nepůsobili stres. Křeček by se pak bál a už by nemusel vylézt.
Další možnost jak křečka vylákat je vzít si kbelík a dát na něj utěrku. Na utěrku dejte jeho oblíbený pamlsek a opřete o kbelík schůdky. Chytíte tak ale spíš křečky kteří jsou těžší než křečíci. Mohlo by se vám totiž stát že křečík by si spokojeně vylezl pro pamlsek a utěrka by zůstala nehnutá. Křečík by si tedy vzal pamlsek a vrátil se s ním do úkrytu. Proto radši na křečíka zkuste pamlskovou taktiku. Například křečka zlatého takhle ale chytit můžete.
Dále je tu ještě jeden způsob. Pokud znáte křečkův úkryt ale křeček nechce vylézt, vemte křečkovu klec a dovnitř dejte jeho oblíbený pamlsek. Klec přistavte ke křečkovu úkrytu a nechte otevřená dvířka. Křeček dostane chuť na pamlsek a vejde do klece. Tak a jeho výlet skončil.
Pokud vám uteče křeček snad vám alespoň jedna z mích rad pomůže :)

Schopnost učení

20. ledna 2011 v 18:21 | Bublinka
Jak inteligentní je váš křeček? Zkuste změřit, jak rychle se vyrovnává s neobvyklými překážkami. Nechte ho například při výběhu proběhnout novým bludištěm. V cíli ho odměňte malým pamlskem. Měřte čas, který váš křeček potřebuje, a zaznamenávejte chyby, které na cestě udělal. Po kolika proběhnutích zůstává čas již stále stejný?
Jinou možností je cvičit křečka v poznávání tvarů. Předložte při tom zvířeti karton se dvěma otvory, které předem označíte různými symboly (například kruh a trojúhelník). Prostor za otvory musí být oddělený. Za jeden z otvorů položte oblíbený pamlsek svého křečka. Potom měňte polohu kartonu a pamlsek vždy umístěte za stejný otvor (třeba označený kruhem). Naučí se křeček na první pokus zvolit ten správný otvor?

Pěkná srst

12. ledna 2011 v 15:35 | Bublinka
Protože křeček o svou srst pravidelně pečuje, zpozorujete na ní nečistoty pouze zřídka. Viditelné změny proto většinou upozorňují na již probíhající onemocnění.
Zkuste křečka někdy pozorovat, jak po denním odpočinku provádí ve večerních hodinách svou ,,ranní toaletu". Oběma předními tlapkami, někdy i střídavě levou a pravou, si čistí například oblast okolo ocásku a řitního otvoru. Pro podpoření péče o srst - zejména u křečíků - postavte do klece mističku s pískem pro činčily. Mnoho křečků (ale ne všichni) se v písku s oblibou převaluje, a to dělá srsti dobře. Vodní koupel malí chlupáčci vůbec nesnášejí. Byla by pro ně i nezdravá.
O něco více péče potřebují dlouhosrstí křečci. Hlavně zbytky jídla mohou spůsobit slepení a zplstnatění. Vzhledem k tomu, že dlouhá srst je výsledkem lidského šlechtění, křečci o ni sami nemohou dostatečně pečovat. S takovou hřívou prostě příroda ve svém programu nepočítala. Pokud tedy takového dlouhosrstého křečka vlastníte, musíte mu čas od času pomoci. K zplstnatění má sklony především srst v řitní oblasti. Pokuste se problém vyřešit hřebenem a kartáčem. Srst při tom pročesávejte vždy jemně po směru růstu. I přes veškerou snahu se to křečkovi líbit nebude, proto ho musíte pevně držet. Pokud česání ani kartáčování nepomůže, je lepší zplstnatělé chlupy odstřihnout. Nedělejte si starosti, chlupy opět dorostou.
Ferda

Vážení

2. ledna 2011 v 14:35 | Bublinka
Relativně objektivní informace o celkovém stavu svého zvířete získáte, když ho budete pravidelně jednou týdně vážit. Nejlépe se k tomu hodí běžná váha s digitálním ukazatelem. Křečka postavte na váhu. Dejte mu nějaký malý pamlsek aby vydržel chvíli ve stejné poloze a hmotnost křečka zaznamenejte.
Máte-li doma počítač, můžete dokonce zpracovat graf, který hmotnostní změny křečka znázorní. Pokud váš křeček jednou onemocní, poskytnete zvěrolékaři hodnotné informace.

Písečná koupel

29. prosince 2010 v 15:41 | Bublinka
Koupel v písku si rádi užívají křečíci. Čistí si tak srst a v přírodě ji tímto způsobem také zbavují nepříjemných parazitů.
Kupte takzvaný písek pro činčily a naplňte jím plochou keramickou misku, kterou postavíte do klece. Uvidíte že křeček neodolá a brzy si bude v misce čistit srst. Pro křečky je to zábava protože koupel v písku je pro příjemné zpestření, a navíc jim to i prospívá.
Může se stát že křeček písek využije jako záchod. I v tomto případě by byl prospěšný :)

Fascinující podívaná

7. prosince 2010 v 17:22 | Bublinka
Je pozoruhodné, jakým neostýchavým, typicky křečkovským způsobem, se křečci zabydlují, a jak osobitým způsobem žijí. Tichý pozorovatel si jejich životní styl může skutěčně užít.
Je jedno, jestli je sledujete v kleci, nebo při venkovním výběhu. Repertoár jejich chování je skutečně fascinující.
Jistě vás překvapí, až na vlastní oči např. uvidíte, jak si dělají zásoby, jak přenášejí potraviny, stavějí si hnízdo, myjí se, vychovávají mláďata apod.

Péče o srst

22. listopadu 2010 v 17:55 | Bublinka
Svou srst si křeček důkladně olíže a případně si ještě dodatečně vypomůže předními tlapkami. Zvláště po vydatném spánku a vyprázdnění lícních toreb, stejně jako po jídle, je třeba kožíšek podrobit důkladné revizi, aby se zase lesknul jako obvykle.
Vzhledem k tomu, že křeček pečuje o svou srst sám, není třeba ho kartáčovat či česat. Vyjímkou jsou jen dlouhosrští nebo angorští křečci, jimž je třeba někdy vyčesat nečistoty z podestýlky a hnízda.

Seno a sláma

5. září 2009 v 12:07 | Bublinka
Křečci nemají potřebu konzumovat seno či slámu v takové míře jako např. králíci. V každém případě alespoň příležitostná konzumace je pro ně velmi zdravá, protože podporuje správnou činnost střev. Vzhledem k tomu, že s tímto materiálem je v dennodenním kontaktu, neboť z něj staví své hnízdo, je třeba, aby jak seno, tak sláma, byly kvalitní.

Články o křeččích zajímavostech

21. dubna 2009 v 13:33 | Bublinka
Tak mě napadlo že bych vám sem mohla psát zhruba každý den článek o křeččích zajímavostech.Prostě to bude vycházet každý den a budou to články o něčem zajímavém ohledně křečků.Někdy to budou základní zajímavé věci, co se týká např. zraku až po nějaké méně známé zajímavosti.První článek vyjde už dnes.Ale kromě těchto článků tu budou přibývat pořád i články např. o mých křečících atd.Tak možná že se vám ty články budou líbit a dozvýte se něco co jste nevěděli =)

To je fotka z oslavi a je na ní Pralinka ale ještě jsem vám ji sem nedávala ↑

Vztah s křečkem

11. března 2009 v 18:31 | Bublinka
Pokud máte nového křečka a nevíte jak ho ochočit určitě čtěte dál.Protože v tomto článku se dozvíte jak křečka ochočit a spečetit váš vztah.Takže zaprvé.Pokud je váš křeček agresivní a bojíte se ho vzít do ruky, použijte k přemísťování křečka nejprve ruličku od toal. papíru.Když křečka dáte např. do výběhu v nějaké krabici, dávejte mu nějaké z ruky obvzlášť dobré pochoutky.Ale pokud mu chcete dát dropsy tak to s nimi nepřežeňte, stačí jeden drops a potom např. mrkev, okurek, nebo nějaké bílkoviny nebo obyč. křeččí krmení které má váš křeček hodně rád.Tohle opakujte tak tři dny možná dýl, záleží jak bude potřeba, protože tohle je důležité.Když mu bedete dávat pochoutky z ruky zvykne si na váš pach.Když už si křeček zvykl a už se nechá vzít do ruky, tak se sním hodně mazlete a berte do rukou aby si na vás opravdu zvykl.Po tom už vám určitě vleze i na ruku.A když křečkovi budete vyrábět různé výběhy, hračky nebo mu nějakou prolízačku koupíte tak bude určitě rád že se může někde vyřádit a to se taky počítá.Je to další krok k ochočení vašeho mazlíka.Teď když už si křeček na vás i na své okolí zvykl, tak k spečetění vašeho vztahu ztačí když mu občas z ruky dáte něco co má váš křeček hodně rád a hodně si s ním hrajte a taky se o něj pořádně starejte.To váš křeček určitě ocení a bude u vás spokojený!

!POZOR!: tento článek je z mé hlavy takže kopírujte jedině se zdrojem!

Tip o křečcích

16. ledna 2009 v 15:00 | Bublinka ♥
TIP: Pokud teplota v kleci klesne pod 15 oC, může se křeček chystat k zimnímu spánku.Jestliže tedy u něj zaznamenáte snížení aktivity, nemusí se hned jednat o nějakou nevysvětlitelnou nemoc, ale ve skutečnosti jen o poruchu radiátoru.

4 pravidla pro uchopování křečka

25. listopadu 2008 v 18:30 | Bublinka ♥
1. Nikdy křečka nevytrhujte z hlubokého spánku.

2. Nikdy ho příliš silně netiskněte a nemačkejte.

3. Nechte křečka v klidu, pokud se vyhýbá vaší ruce, píská nebo bručí.Znamená to, že nechce být rušen.

4. Nedotýkejte se ho, když si lehne na záda a cení zuby.Tuto obranou polohu, zaujímá když se cítí ohrožen.

Správné množství potravy

17. listopadu 2008 v 15:00 | Bublinka ♥
Potřebné denní množství potravy křečka zlatého je asi 15 gramů (2 čajové lžičky) obilné směsi, k tomu můžeme přidat dva až tři moučné červy a dostatečné množství ovoce, zeleniny nebo zeleného krmiva.Trpasličí křečci potřebují asi polovinu uvedeného množství.Čerstvé krmivo, které křeček v průběhu 24 hodin nesní, vyndáme z klece.Nic, co může začít plesnivět nebo se kazit, nesmí zůstat v kleci.Sušená zrna můžete v kleci ponechat.Vodu křečkovi měníme každý den.

Správné uchopování a přenášení křečka

1. listopadu 2008 v 13:49 | Bublinka ♥
Pokud máte nového křečka ale už si na vás trochu zvykl, můžete skusit ho opatrně zvednout.To se dá provést různým způsobem.
  • 1. způsob: Jednou rukou uchopte křečka zespodu a druhou položte nahoru tak, že vznikne teplý, zastíněný pelíšek.V něm se cítí příjemně především mláďata.
  • 2. způsob: Spojte ruce tak, aby špičky ukazováku ležely přes sebe a palce vedle sebe.Touto "stříškou" křečka obklopte.Jakmile jej takto obejmete, spojte i ostatní prsty.
  • 3. způsob: Uchopte křečka jednou rukou tak aby palce a ukazovák ležely pod bříškem mezi předníma a zadníma nožkama.Úchop musí být pevný ale bez jakéhokoli tlaku.
  • 4. způsob: Tento způsob je vhodný především pro začátečníky: jednou rukou podržíte před křečkem malou nádobu, do které se dobře vejde (například papírovou krabici, plechovku od kávi a podobně).Většinou do této zajímavé skrýše ihned vskočí a vy ho můžete pohodlně zvednout.Tato metoda je nejjednoduší a je vhodné pro neskušené začátečníky při péči o křečka o dovolené.
  • Doporučení: Pokud jste při zacházení s křečkem dosud nejistí, mějte ruce, ve kterých zvířátko držíte, buď nad stolem nebo nad nějakou jinou podložkou. Pokud by se vám křeček vysmekl z ruky, nic se mu při náhlém pádu nestane.Typické chování křečků

31. října 2008 v 14:42 | Bublinka
Křeček zlatý (syrský) je samotář.Ve volné přírodě se s jíným křečkem scházejí jen při páření.Narozdíl od křečíka džungarského který ve větší kleci může bydlet s více křečíky.křečci zlatí se s polu snesou jedině při páření a nebo v době kdy jsou ještě mláďaty.Pokud ale dáte dva zlaté křečky samce aby si s polu pohráli tak místo toho aby si s polu hráli se může stát že se začnou kousat.V takovém případě je nutné křečky od sebe oddělit.

Ale když k sobě dáte dva džungarské křečíky samce tak si s polu budou hrát.Může se stát že se budou prát ale džungarští křečíci si na sebe zvyknou.Ale v jedné kleci s polu mohou být jedině křečíci stejného pohlaví.

Jak křečka ochočit

31. října 2008 v 14:21 | Bublinka ♥
Jelikož křečci žijí již dlouhou dobu v péči člověka, nejsou to vlastně již opravdová divoká zvířata.Mláďata narozená v kleci si sama zvyknou na přítomnost člověka, který se o ně i o jejich rodiče stará.Křeček,kterého si koupíte, jistě již také delší dobu ví, že mu od člověka nehrozí žádné nebezpečí, pokud se nestalo, že s ním jeho původní majitel jednal hrubě a nerozumně.To by však měla být vyjímka.Přesto všechno vás však křeček může oběma horními i dolními hlodáky silně stisknout - například pokud se cítí ohrožen, pokud jej vylekáme nebo znenadání uchopíme.Pak se znovu probudí všechny instinkty, které tato zvířata používají ve volné přírodě na svou obranu.
Nejdůležitější pro vašeho člena rodiny je, aby si mohl zvyknout na vaši ruku a na váš tělesný pach.Nejvhodnější doba pro kontakt je večer, kdy bývá křeček nejčilejší.Nebuďte jej, pokud máte zrovna chuť a čas si s ním hrát.Počkejte až vyleze ze svého hnízda sám a pak si s ním můžete hrát.

zdroj: http://krecikbublinka.blog.cz
 
 

Reklama