Leden 2010

Vysvědčení

29. ledna 2010 v 13:36 | Bublinka |  ostatní
Nejdřív se chci omluvit že jsem pár dní nepsala ale bylo to kvůli škole. Psali jsme plno písemek... No ale dopadlo to dobře a já dostala samí jedničky :). A to jako jediná holka ze třídy. Jsem šťastná že už mám ty písemky za sebou, a že už je volno. I když jen jeden den :D No a jak jste s výzem dopadli vy?

Zvuková řeč

17. ledna 2010 v 15:24 | Bublinka |  obecně o křečcích
Jak se křeček projevuje Co to znamená

Prskání Výstražný zvuk před soubojem nebo při předehře k páření

Vřískání Obrana a velký strach při ohrožení nepřítelem

Cvakaní zuby Agrese, vážné varování nepřítelem

Kvičení Agrese, původní zvuk při menších potyčkách

Vrčení, bručení Agrese, zvuk samečka po páření

Pípání Vyjádření opuštěnosti u mláďat

Péče o mláďata

13. ledna 2010 v 19:23 | Bublinka |  křeččí mláďata
Mláďata křečka jsou zpočátku stále v hnízdě. Jsou holá, slepá a zcela závislá na péči své matky, která je zásobuje mlékem, zahřívá a olizuje.
Kojení: V prvních dnech po porodu samička mláďata téměř neopouští. Zaujímá typickou polohu ke kojení, aby žádné z mláďat neutiskovala svým tělem. Mláďata instinktivně dolezou k sedmi až jedenácti párovým strukům a pevně se přisají. Přitom předními tlapkami masírují břicho a mléčné žlázy, což podporuje tvorbu mléka.
Zahřívání: Pokud matka po několika dnech opouští hnízdo, přikrývá mláďata dosud nepokrytá srstí materiálem, kterým je vystláno hnízdo. Pokud by to neudělala, mohla by mláďata zemřít na podchlazení.
Očista: Důležitou součástí péče o mláďata je to, že matka mláďata vydatně olizuje. Přitom je povzbuzuje k vylučování moči a stolice. Malé bobky sežere a tak udržuje hnízdo čisté.

Opatrná kontrola hnízda

9. ledna 2010 v 19:10 | Bublinka |  křeččí mláďata
Každý večer krátce zkontrolujte hnízdo, zda je v něm všechno v pořádku - mrtvá mláďata je třeba ihned odstranit! - matka však v tu dobu nesmí být u svých mláďat, jinak by se rozrušila. Pokud nevychází z hnízda, vylákejte ji ven nějakým pamlskem. Nikdy nesahejte do klece holými prsty. Neznámí pach, který byste tak vnesli do klece, by samičku znervzněl. Nejlépe je vzít si z klece malou větvičku. její vůně je pro samičku známá.

Toužebně očekávaný den je tady

7. ledna 2010 v 15:11 | Bublinka |  křeččí mláďata
Jistě očekáváte tu velkou událost s napětím a nejraději byste byly při porodu mláďat. Nedělejte to, prosím! Matka nesmí být při porodu a první hodiny po něm vůbec rušena. To, že samička porodila, poznáte zpravidla podle toho, že v obvyklou dobu nevyleze z hnízda. Kdo má dobrý sluch, uslyší možná tichounké pípání mláďat.
Průběh porodu: Porod proběhne většinou v noci a netrvá zpravidla déle než půl hodiny. Samička setrvává ve dřepu a čeká, až se objeví mládě. Uchopí je do tlapek, řezáky je vyprostí z plodového obalu a obal spolu s placentou sežere. Nakonec překousne pupeční šňůru a mládě olíže. Za pár minut je již na řadě další mládě.

Předělávání klecí

5. ledna 2010 v 16:20 | Bublinka |  moji mazlíčci
Dnes mě napadlo předělat křečkům klec. Zadívala jsem se na klece a přemýšlela jak to udělám. Když jsem přišla na to správně řešení, aby se tam všechno vešlo a křečci přitom měli co nejvíc volného prostoru, šla jsem vyrábět prolízačky a potom jsem začla předělávat. Byl to oříšek ale zvládla jsem to :D.

Návštěvnost za 28.12. 2009 - 3.1. 2010

4. ledna 2010 v 19:12 | Bublinka |  návštěvnost tohoto blogu
Navstevnost za minuly tyden (28.12. 2009 - 3.1. 2010) je:
Pondeli: 19
Utery: 9
Streda: 12
Ctvrtek: 19
Patek: 12
Sobota: 33
Nedele: 31

Celkem: 135

Já myslím že tahle návštěvnost je dobrá na to že jsem se teprve tento týden zase vrátila k blogování. Takže děkuji SB že tento blog navštěvují a doufám že návštěvnost poroste :)

Doba březosti je dobou hájení

3. ledna 2010 v 15:20 | Bublinka |  křeččí mláďata
Brzy zjistíte, zda bylo páření úspěšné. Zvětšování objemu těla je méně nápadné, mnohem výraznější jsou však změny v chování samičky. Mnohem více shromažďuje zásoby, hrabe v hnízdě a čile vynáší materiál z hnízda a zase zpět. Zcela zjevně se snaží všechno nově a měkce vystlat. Pokud se jí domeček pro mláďata zdá příliš malý, postaví si ještě jedno hnízdo, kam vrhne svá mláďata. Některé samičky jsou v tomto období nervoznější a bláznivější než obvykle.

Na co je třeba v období březosti dbát:

Postarejte se o dostatečné množství materiálu ke stavbě hnízda.

Zacházejte se zvířetem zvláště klidně a přátelsky.

Nepouštějte k němu nikoho neznámého.

Vyvarujte se hluku.

Nabízejte stravu bohatou na vitamíny a bílkoviny.

Dva dny před termínem porodu ještě jednou vyměňte podestýlku (ne však hnízdo!). Potom zvíře nechte úplně v klidu, pouze mu dávejte krmení.

Nový design

2. ledna 2010 v 16:54 | Bublinka |  ostatní
Jak jste si určitě všimli tak je tu nový design. Je už trošinku jarní. Ještě udělám poslední úpravy menu a bude hotovo =) tak já jdu rychle na to menu protože pak se musím ještě trochu učit =)

Namlouvání a páření

2. ledna 2010 v 15:52 | Bublinka |  křeččí mláďata
Dorozumívání obou partnerů se děje pachovými signály. Je-li samička přivedena k samečkovi, oznámí to sekretem vylučovaným z pohlavního orgánu, který přitiskne pevně na zem. Pach tohoto sekretu je různý, záleží na tom, zda je samička v říji, nebo není. Sameček tomuto znamení ihned porozumí. Pokud zjistí, že situace je příznivá, začne se o samičku ucházet. Olizuje jí hlavu a uši, strká do ní nosem a hladí ji vzadu na tvářích. Potom si oba postupně lehnou na záda a nechají si od partnera očichávat břicho a genitálie. Mezitím samička stále odbíhá, jakoby chtěla předehru k páření co nejvíce protáhnout. Daleko se však nevzdálí a sameček ji většinou může snadno následovat, přičemž přidržuje nos u boční žlázy samičky. Konečně se sameček pokusí čenichem strčit do malého zadečku samičky tak, aby zůstala ztuhle stát s prohnutými zády. Teď může sameček začít. Po páření ztuhlost pomine a samička vyzívá svého nápadníka k další aktivitě. Tento postup se několikrát opakuje, dokud samička samečka neodmítne. Jakmile ho odmítne, musíte oba od sebe zase oddělit.

Touha po křeččím přírůstku

1. ledna 2010 v 17:30 | Bublinka |  křeččí mláďata
Průměrný chovatel může těžko vytvořit velkochov. Vycházím tedy z toho, že si jednou bedete přát od svého křečka mláďata. Možná si k tomuto účelu pořídíte páreček. Nejprve si však všechno dobře rozmyslete a jakmile jednou dáte dva křečky k sobě, budete mít velmi rychle mnoho mláďat. Čistě teoreticky může mít jeden páreček křečků v přůběhu jednoho roku až několik tisíc potomků. To souvisí s velmi krátkou dobou březosti ( je nejkratší ze všech savců), vysokou krycí schopností a časnou pohlavní zralostí.

Křeččí aktuality

1. ledna 2010 v 15:25 | Bublinka |  moji mazlíčci
Monty: má se dobře. Zrovna okusuje tyčinku kterou dostal k Vánocům =D. Je vidět že mu chutná =) je legrační se dívat na křečíky když jí a hlavně když to jídlo je tyčinka. Vždycky vylezou až na horu a snaží se dostat ty semínka =D ale divný je že je to skoro stejná strava jako mají v obyčejným krmení, a oni si radši vyberou lízt po tyčince a okusovat ty semínka z ní =D no asi je to prostě baví. Jsem ráda že si Montík vybere vždycky jízt semínka z tyčinky než z mističky. Aspoň si obrousí zoubky =) teď si Monty nosí všechny ty pochoutky do pelíšku =) má úplně plný torby =D to by ste ho měli vidět =)

Pralinka: ta se má taky dobře =) ta nechala tyčinku stranou a okusuje mrkev =) no jo přece by se nenamáhala s tyčinkou jako Monty =D

Blog: chystá se nový design =)